Aynı tulumbaya benzeyen bu nefis ve halka tarifi için size detaylı bir video hazırladık. Mayasız olarak hazırladığımız halka tatlıları ağızınıda çıtır çıtır edecek. Tadını kesinlikle çok seveceksiniz

Aynı tulumbaya benzeyen bu nefis ve halka tarifi için size detaylı bir video hazırladık. Mayasız olarak hazırladığımız halka tatlıları ağızınıda çıtır çıtır edecek. Tadını kesinlikle çok seveceksiniz. Genelde yaygın olarak şu hata yapılır halka tatlıları özenle hazırlanır fakat kızgın yağa atılır. Kızgın yağa giren halka tatlısının dışındaki yumurta hemen yanar ve şerbetli tatlıların iç kısmı hamur kalır. Bu yüzden ev halka tatlısı yapacağınız zaman mutlaka tatlıları oda sıcaklığındaki yağa atmaya özen gösterin. Ayrıca Adana yöresine ait bu muhteşem lezzet bizden önce Oktay usta tarafıldan yapıldığını gördük. Oktay usta halka tatlısı tarifinde bizim yaptığımız gibi yağ soğukken tatlıları kızartıyor. Bazıları lokmayı her ne kadar kızgın yağa atsada biz Ev Yemeği Tarifleri olarak size bunu önermiyoruz. Yumurtalı bir hamura sahip olan tulumba, halka gibi şerbetli tatlılar. Kesinlikle kızgın yağa atılmaz. Şimdi geçelim adım adım bu nefis mayasız şerbetli tatlı nasıl yapılır kısmına.

1- İlk aşamada sizlere şerbetin tarifini vermek istiyorum. İsterseniz bu aşamayı geçip direk ikinci aşamadan okumaya devam edebilirsiniz. Şerbeti hazırlamak çok kolay sadece malzeme miktarlarında belirten suyu tencereye alıp üzerine şekerimizi ilave ediyoruz ve kaynatıyoruz. Kaynayan şerbete daha sonra şekerlenmemesi için limon suyunu ilave ediyoruz ve altını kapatıyoruz işte bu kadar.

2-Halka tatlısının hamurunu hazırlamak için ilk olarak tereyağını suyun içinde eritiyoruz. Tereyağı eridikten sonra üzerine unu ilave ederek karıştırıyoruz. Tereyağlı suyun ve unun tamamen birbirine karışmasını sağlıyoruz. Düzgün yapıda bir hamur oluşturunca hamuru soğuması için bir kaseye alıyoruz.

3-Şimdi ılınan hamuru mutfak şefimize veya eğer mutfak şefiniz yoksa geniş bir kaseye alıp malzemelerimizi ilave edip onlarla birlikte yoğurmaya başlayacağız. Hamura irmik ve nişastayı ekliyoruz. Ardından yumurtalardan bir tanesinide katıp başlıyoruz yoğurmaya. Hamur yumurtayı yedikten sonra ikincisi katıp yine yoğuruyoruz buda hamura tamamen karışınca son yumurtamızıda ekleyip tekrar yoğurup hamurumuzu hazır hale getiriyoruz.

4-Şimdi hazırladığımız sokak tatlısı hamurunu bir krema poşetine dolduralım ve ardından krema poşetine doldurduğumuz bu hamuru soğuk oda sıcaklığındaki yağımıza halka şekillerinde sıkıp. Tatlımızı en kısık ateşte pişirelim.

5- Son olarak iki tarafıda kızaran tatlıları hemen ardından soğuk şerbete alalım. Afiyet olsun!

Malzemeler

2 su bardağı su

50gram tereyağı

3 adet yumurta

2.5 su bardağı un

2 yemek kaşığı nişasta

2 yemek kaşığı irmik

Şerbeti İçin

3 su bardağı şeker

2 su bardağı su

Yarım limon suyu

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları