Web Analytics Made Easy -
StatCounter
HTC 10 İncelemesi- Log.com.tr
HTC 10 İncelemesi- Log.com.tr
Tek parça metal gövdesiyle kendine hayran bırakan HTC‘nin ikonik cihazlarını özlediyseniz, yeni amiral gemisi HTC 10 geçmişin esintilerini geri getiriyor.

Özellikle müzik tutkunlarının dikkatini çekecek olan güçlü cihaz donanımıyla da rakiplerine meydan okuyor.

HTC için bir süredir işler eski görkemli günleri aratacak cinsten. One M9 ile istediği çıkışı yakalayamayan HTC, One M9+’ın çift kamerasıyla One (M8) hissi yaratmak istese de istediği sonucu elde edemedi. Hemen ardından gelen orta-üst segment cihazı One A9 ise tasarımıyla eleştiri oklarının hedefindeydi. Öyle ki tasarım tartışmaları cihazın performansını da gölgede bıraktı. Kısacası HTC, One (M8)’den sonra “İşte bu” dedirten bir cihazla bir türlü karşımıza çıkamadı. Bu noktada firma HTC 10bizde eskiye dönüş hissi uyandırıyor. Ancak HTC’nin aradığı “İşte bu!” dedirtecek cihaz HTC 10 mu gelin buna incelemede bakalım.

HTC 10’un arka tasarımını gördüğümüzde aklımıza hemen HTC One (M7) geldi. Farklılaştırdığı tasarımlardan ağzı yanan firma güvenli sulara geri dönmek istemiş olacak ki, yekpare metalden gümüş kasası buram buram nostalji kokuyor. Bunu bir eksi değil aksine bir artı olarak söylüyoruz. Evet, telefon önden veya detaylara inildiğinde One (M7)’ye hiç benzemiyor; bir kere klasikleşen ekranın altını ve üstünü kaplayan hoparlörler HTC 10’da yok. HTC’nin One A9’la getirdiği parmak izi sensörü ekranın altında konumlandırılırken üstte de dikkat çekici bir büyüklükte ön kamera yer alıyor. Telefonu arkasını çevirdiğinizde ise HTC 10’un gerçekten bir HTC olduğunu hissediyorsunuz. HTC, One A9 ile kaybettiği kimliğini HTC 10 ile geri kazanmış. Tabii ufak tefek farklılıklar da yok değil. Örneğin cihazın arka kasasında kenarlara doğru daha yumuşak bir kavis yerine daha sert bir bitiriş verilmiş. Özellikle gümüş renkli arka yüzde bu tasarım detayı kendini hissettiriyor. Bir diğer nokta da çıkıntılı kamera; HTC One (M7) daha düz bir arka kasa tasarımına sahipken HTC 10 son zamanların en popüler modası(!) çıkıntılı arka kamerasıyla tasarımı tamamlamış. Arka kameranın yanında da dual tone flaş bulunuyor.

Cihazın pürüzsüz yekpare metal tasarımında tek eleştirdiğimiz nokta ise tırtıklı ana ekran açma tuşu. One A9’da da bu tırtıklı tasarımı tercih eden HTC her ne kadar kullanım kolaylığı yarattığını belirtse de, tırtıklı tuş telefonun o pürüzsüz sadeliğini istemeden de olsa bozuyor. Ancak genel olarak değerlendirdiğimizde HTC 10 özlenen HTC imzasını geri getirdi diyebiliriz.

HTC 10, elinize aldığınızda malzeme kalitesi ve dengeli tasarımıyla sağlamlık hissi oluşturan cihazlardan. Bu noktada metal gövdenin bazı kullanıcılar için dezavantaj oluşturduğunu da eklemek gerekiyor çünkü HTC 10 ne çok ince ne de çok hafif. Ancak 5,2 inçlik ekrana sahip olan cihazı tek elle rahatlıkla kullanmak mümkün. HTC’nin ekran özelliklerine kağıt üzerinde baktığımızda 2560×1440 piksel çözünürlüklü, piksel yoğunluğu yoğunluğu 564 ppi olan iddialı bir cihaz görüyoruz. Cihaz tek başına bakıldığında ekranı oldukça başarılı renkler sunuyor ancak özellikle rekabette olduğu bir cihazla kıyaslandığında renklerin yeterince canlı olmadığını görebiliyorsunuz. Ekranın hemen altında yer alan parmak izi okuyucunun oldukça hızlı ve hassas olduğunu söyleyebiliriz. Parmak izi okuyucunun sağında ve solunda ise, önceki modellerde ekranda yer alan kapasitif tuşlar bulunuyor. Böylelikleekranda daha fazla alan açan HTC, kullanım alanını artırmış.

PERFORMANS VE KİŞİSELLEŞTİRME

PERFORMANS VE KİŞİSELLEŞTİRME

HTC 10 tıpkı rakibi LG G5’te olduğu gibi Snapdragon 820 işlemciyle geliyor. Dört çekirdekli işlemci ve 4 GB RAM ile HTC 10’un akıcı bir performans sunduğunu söyleyebiliriz. Akıcı oyun deneyimi ve uzun test kurcalamaları elbet cihazda bir ısınma yaratıyor ancak herhangi bir aşırılık gözlemlemedik. Meraklıları için eklemeden geçmeyelim Snapdragon 820’li HTC 10’un AnTuTu puanı da oldukça etkileyici. 125.237 puanla AnTuTu testini kapatan cihaz, Geekbench’in tek çekirdek testinden 2032 puan, çift çekirdek testinden 4202 puan aldı. Dahili hafıza alternatifleri sunmayan HTC 10, 32 GB’lık standart dahili hafızayla geliyor. Tabii 2 TB’a kadar microSD kart desteği eklemeyi de unutmamışlar.

HTC 10’un performansı oldukça etkileyici ancak asıl etkileyici olan cihazın sunduğu kişiselleştirme seçenekleri. Android 6.0 işletim sistemiyle gelen ve HTC Sense arayüzüyle şekillenen HTC 10 içinSense arayüzünü tekrar tekrar anlatmayacağız. HTC’nin belki de en başarılı olduğu alanlardan biri arayüzde kullanıcılara sunduğu özgürlük. Her ne kadar ilk elinize aldığınızda sıradan bir HTC cihazı gibi görünse de, ki sola çektiğinizde çıkan Blinkfeed ekranı inanın farklı olması için hiç yardımcı olmuyor, HTC bu kez arayüz kişiselleştirmesini bir adım daha yukarı taşımış. Eski cihazlarda var olan temaları kullanabiliyor, kendi temanızı yaratabiliyor, fonttan ikonların görünümüne kadar değiştirebiliyordunuz. Ancak sonunda elinizde yine standart ana ekran arayüzü oluyordu. Artık “Serbest Yerleşim” seçeneğiyle buna muhtaç değilsiniz. Şimdilik belli başlı birkaç Serbest Yerleşim teması var, bunlardan birini seçtiğinizde ana ekranınız tamamen değişiyor ve ikonlar yerine semboller geliyor. Örneğin YouTube uygulaması birden bir yel değirmenine dönüşüveriyor ya da Chrome bir merdiven oluveriyor. Çok farklı ve eğlenceli gözüktüğünü söyleyebiliriz. Üstelik uygulamaların yerlerini değiştirip ana ekranınızı kendiniz tasarlayabilirsiniz. Ancak uyaralım ilk etapta alışmak biraz zaman alıyor. Ancak cihazın en keyifli yanı da kesinlikle bu.

Söz konusu HTC olunca işin müzik tarafına bakmamak elbette olmaz. Dolby Audio destekli HTC BoomSound Hi-Fi Edition hoparlörle gelen HTC’nin asıl sürprizi kutu içeriğinde saklı. One A9 ile çok daha kaliteli bir müzik deneyimi vadeden HTC, aksesuarlar arasında Hi-Res kulaklık tanıtmış ancak bunu kutu içeriğine eklememiş ve haliyle eleştirilmişti. HTC 10 şimdi eksiksiz müzik deneyimi için kutu içeriğine dahil edilmiş bir Hi-Res kulaklıkla geliyor.

Beyaz HTC 10’un kutusundan beyaz kulaklık çıkarken, siyah versiyon da yine rengine uygun siyah kulaklığa sahip. Kulak içi kulaklık olarak tasarlanmış olan bu Hi-Res kulaklıklar tasarım açısından kişisel tercihlere göre eleştirilebilir ancak oldukça şık göründüğü bir gerçek. Performansı ise herhangi bir kulaklığın çok üstünde. Net sesler sunan kulaklık, tiz, bas ayırt etmeksizin etkileyici bir performans sunuyor. Testimizi Tidal ile Hi-Fi müzik modunda yaparken oldukça keyifli vakit geçirdiğimizi itiraf etmeliyiz; gerçek şu ki iyi müzik iyi bir donanıma sahip olmanız gerekiyor. Kulaklığı telefona ilk taktığınız anda dinleme zevkinize uygun olarak kişisel ses profilinizi oluşturabiliyorsunuz. İstenirse atanmış olan bu ses profili daha sonra kapatılabiliyor. Müzik kalitesini ve keyfini artırdığı kesin olan kulaklıklar standart bir telefon kulaklığı gibi düşünülerek hazırlanmış. Ancak her ne kadar müzik dinleme odaklı bir aksesuar olsa da kulaklık üzerinde sesi açıp kapatmak için herhangi bir tuş bulunmuyor. Bunun yerine üstünde yer alan tek bir tuşla şarkılar arası geçiş yapabilir ya da dinlemekte olduğunuz şarkıyı durdurabilirsiniz.

HTC 10’un sahip olduğu Dolby Audio özellikli BoomSound hoparlörleri tatmin edici ses kalitesine sahip ancak bu ses kalitesini Hi-Res kulaklık deneyimiyle karşılaştırmamak gerek. Hoparlörler için iki sinema ve müzik olmak üzere iki ses profili yer alıyor. Özellikle müzik dinlerken doğru seçimi yapmakta fayda var. Aksi halde sinema modunda müzik dinlediğinizde tizler rahatsız edici seviyelere çıkabiliyor.

HTC 10’un bir diğer güzel yanı ise AirPlay desteği sunuyor olması. Her ne kadar özelliği tam hakkıyla sunamıyor olsa da artık Apple TV’nize bağlayabileceğiniz bir Android cihaz var. AirPlay ile Apple TV’ye bağladığınız HTC 10, ekran yansıtması yapamıyor ancak telefonunuzdaki müzikleri Apple TV üzerinden oynatmayı mümkün kılıyor. Üçüncü parti uygulamalarla da çalışabiliyor. Aynı zamanda AirPlay desteği sunan hoparlörlerle de bağlayabilirsiniz.

Pil tüketimine gelince; aslında yeni nesil Android akıllı telefonlarda standartlaşan seviyede bir pil ömrüne sahip diyebiliriz. 3.000 mAh kapasiteli pil sizi kullanıma bağlı olarak gün boyu idare edecektir. Tabii HTC 10 hızlı şarj özelliğiyle geldiği için aslında şarj sorunu bir nebze azalmış durumda. Ayrıca HTC 10’da da USB Type-C girişi olduğunu eklemeden geçmeyelim.

KAMERA

HTC 10’un en çok merak edilen özelliklerinden biri de kamera performansı. 88 DxOMark skoru ile en iyi kameralı telefonlar listesinin başında yer alsa da; cihazın kamerasıyla ilgili aşırı iddialı şeyler söylememekte fayda var. HTC 10 f/1.8 diyafram açıklığıyla geliyor. Yeterli ışıkta oldukça iyi kareler yakalayan kamera düşük ışık koşullarında aydınlık kareler çekiyor. Hatta biraz “fazla” aydınlık çekiyor. Ortamda yer alan herhangi bir direkt ışık kaynağı fotoğrafta patlamalara sebep olabiliyor. Bunun illa lamba gibi güçlü bir ışık kaynağı olmasına da gerek yok. Örneğin arka planda yer alan bir apartmanın en üst katındaki dairenin ışığı veya bilgisayar ekranından sızan bir ışık dahi fotoğrafta patlama olması için yeterli bir sebep. Ancak HTC 10’u rakipleriyle değil de bir önceki HTC modeleriyle kıyasladığımızda kamerada ciddi bir gelişim olduğunu söyleyebiliriz. Lazer otofokusun da oldukça etkili olduğunu eklemekte fayda var.

Cihazın video kaydı ise oldukça başarılı. Özellikle dışarıda çekim yaparken sesi oldukça iyi alıyor. Ayrıca kamerada optik görüntü sabitleme ve Hi-Res ses kaydı bulunduğunu da ekleyelim. Oldukça sade bir arayüze sahip olan arka kameranın Pro modunda RAW formatlı fotoğraflar da çekebilirsiniz. Hatta fotoğraf çekmeye özel ilgisi olan kullanıcıların en çok bu alanda vakit geçireceğini düşünüyoruz. Bir diğer dikkatimizi çeken mod ise 3 saniyelik videolar çeken Zoe Kamera. Fotoğraf modu desek değil, video modu desek değil çok arada kalmış gibi geldi bize. Live Photos muadili bir deneyim olduğunu söyleyebiliriz. Kısa video uygulamalarının patlama yaptığı şu günlerde keşke video üzerinde daha fazla oynama imkanı olsa diye de düşünmeden edemedik. Herhangi bir uygulama indirmeden şimdilik sadece kesme biçme işlemi yapabiliyorsunuz. Eklemeden geçmeyelim HTC 10’da da kamerayı hızlı açma özelliği mevcut. Ancak HTC pek çok rakibi gibi bunu telefon üstünde yer alan bir tuşa çift tıklamayla gerçekleştirmek yerine ekranda parmağınızı aşağı doğru iki kere sürtme işlemiyle yapıyor. Bu tercihi çok kullanışlı bulduğumuzu söyleyemeyiz. Ekranın çift tıkla açılıp, kapandığı da göz önüne alınarak sürükleme işlemi düşünüldüğü kadar pratik olmuyor.

Ön kamera ise 5 megapiksel çözünürlüğünde. HTC’nin UltraSelfie olarak adlandırdığı kamera da tıpkı arka kamera gibi optik görüntü sabitleme özelliğine sahip ve f1.8 diyafram açıklığıyla geliyor. Yüz güzelleştirme modu da mevcut olan ön kamerayı bu mod kapalıyken kullanmayı tercih edebilirsiniz. Yağlı boya etkisi oldukça yoğun uygulanıyor. Ancak genel anlamda ön kameradan memnun kaldığımızı söyleyebiliriz. Cihazda HTC’nin kendi fotoğraf düzenleme uygulaması yer almıyor. Fotoğraflar için Google’ın Fotoğraflar uygulamasının sunduğu kısıtlı düzenleme seçenekleriyle yetinmek durumundasınız. Bir önceki modellerde yer alan detaylı düzenleme seçenekleriyle kıyaslandığında etkileyici olduğunu söylemek biraz güç.

HTC 10’un en büyük eksilerinden biri ise fiyatı. 2.999 TL satış fiyatına sahip olan cihaz, her ne kadar amiral gemilerinin neredeyse standartlaştırdığı fiyat aralığının üst noktasından pazara girse de, tarih itibarıyla bir parça geç kaldığı için diğer cihazların yanında fiyatı yukarılarda kalıyor. Kullanıcıların aklını karıştıracak en büyük noktalardan biri olan bu fiyat, şimdilik HTC için bir dezavantaj gibi görünüyor. Ancak adeta imzası niteliğindeki tasarımı, malzeme kalitesi, Hi-Res kulaklıkları ve güçlü donanımıyla ikna edici olduğu kesin.

Gelişmiş bağlantı seçenekleri

HTC 10 USB Type-C bağlantısıyla geliyor

Hi-Res kulaklıklar

Cihazın rengine uygun Hi-Res kulaklıkları kutu içeriğine dahil

Şık tasarım

Tek parça metal gövdesiyle oldukça şık bir görünüme sahip

Eğlenceli temalar

Cihaz kişiselleştirilebilir tema konusunda rakip tanımıyor

Gelişmiş kamera

12 megapiksel çözünürlüklü arka kamera lazer otofokusa sahip

Ekstra güvenlik

Cihazın parmak izi okuyucusu oldukça hassas ve hızlı

TEKNİK ÖZELLİKLER VE PUANLAMA HTC 10

Log.com.tr Editörü Ninsu Kahraman'ın yaptığı yorumda

  • HTC 10 güçlü bir donanıma sahip, buram buram nostalji kokan bir cihaz olmuş. Güçlü donanımı etkileyici olsa da rakiplerine kıyasla yüksek bir fiyata sahip olması düşündürücü. Rakipleriyle yarışta biraz geriden gelen HTC’nin aradığı çıkış bu mu emin değilim.
Teknik Özellikler

İşletim Sistemi
• Android 6.0
İşlemci
• Dört çekirdekli, Qualcomm Snapdragon 820
Bellek
• 4 GB RAM
• 32 GB hafıza (2 TB’a kadar microSD desteği)
Ekran
• 5,2 inç
• 2560×1440 piksel (564 ppi)
Kamera
• 12 megapiksel HTC UltraPixel, f1.8 diyafram aralığı, lazer otofokus
• 5 megapiksel UltraSelfie ön kamera
Bağlantılar
USB 3.1 Gen1, Type-C, 3.5mm stereo ses jakı, Bluetooth 4.2, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac (2.4 & 5GHz), NFC, DisplayPort, DNLA, Miracast, Google Cast, AirPlay, HTC Connect
Pil
• 3.000 mAh
Boyutlar
• 145,9 x 71,9 x 3,0 – 9,0 mm
Ağırlık
• 161 gram

Fiyat

2.999 TL

Artı/Eksi+

+Şık tasarım, malzeme kalitesi, yüksek performans, Hi-Res kulaklıklar

-Fiyat, kulaklıklarda ses kontrolü yok, ekranı daha iyi olabilirdi

Puanlama 9,5

Kaynak: http://www.log.com.tr/htc-10-incelemesi/6/

http://www.log.com.tr/htc-10-incelemesi/6/

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Comments

https://otuzsekiz.org/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!