Web Analytics Made Easy -
StatCounter
Kayseri'nin Turistik Yerleri ve Önemli Tarihi Eserleri
Kayseri'nin Turistik Yerleri ve Önemli Tarihi Eserleri
İç Anadolu’nun ticâret ve sanâyi merkezi, kara ile demiryollarının kavşak noktası olan Kayseri tabiî güzellikleri yanında çok zengin târihî eserlere sâhiptir.

1. Kayseri Cumhuriyet Meydanından Bir Görüntü.

Kayseri Cumhuriyet Meydanından Bir Görüntü.

Çok eski bir yerleşim merkezi olduğundan pekçok târihî eser ve yeri vardır. Bunların en önemlileri Selçuklu ve Osmanlı devrine âit olanlardır. Selçuklu eserleri Konya’dan sonra en çok Kayseri’dedir. Selçuklu ve Osmanlı devri eserleri görülmeye değer güzellikte birer sanat şâheserleridir. 

2. Kayseri Kalesi

Kayseri Kalesi

Beşinci asırda Bizans İmparatoru Justinianus yaptırmıştır. Birçok harpte zarar gören kale Birinci Alâeddîn Keykubâd zamânında tâmir edilmiştir. Daha sonra Karamanoğlu ve Osmanlılar devrinde tâmir edilerek kullanılmıştır. İç ve dış kaleden meydana gelmiş ise de bugün dış kale çok harab vaziyettedir. İç kale dörtgen plânlı 195 burçludur. Doğuda güneyde ve kuzeyde olmak üzere üç kapısı vardır.

3. Melikgazi Kalesi

Melikgazi Kalesi

Melikgazi Kalesi, Pınarbaşı'nın Pazarören kasabasına bağlı Melikgazi köyünde çevre araziye hakim bir konumdadır. Zamantı Kalesi olarak da bilinen kale, Zamantı ile Elbistan yollarını kontrol altında tutmak amacı ile yapılmıştır.

4. Şah Melik Kalesi- Develi

Şah Melik Kalesi- Develi

Develi ilçesinin Şahmelik köyü yakınlarındadır. Romalılar döneminde yapılan kale, Bizanslılar tarafından da kullanılmıştır. Günümüzde harab vaziyettedir.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Comments

https://otuzsekiz.org/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!