Web Analytics Made Easy -
StatCounter
Büyük Bestekar Ali Tükinture Röportajı
Büyük Bestekar Ali Tükinture Röportajı
Ali Tekintüre, 1953 yılında Besni, Adıyaman`da doğdu. Genç yaşta İstanbul`a geldi. Askerdeyken yazdığı "Tanrım Beni Baştan Yarat" şiiri daha sonra Muzaffer Özpınar tarafından bestelendi ve Emel Sayın`ın parçayı okumasıyla birlikte Ali Tekintüre de tanınmaya başladı.

Ali Tekintüre Kimdir?

Ali Tekintüre, (d. 1953; Besni, Adıyaman - ö. 15 Aralık 2017; İstanbul), Türk müzisyen, söz yazarı ve şair.

Ali Tekintüre, 1953 yılında Besni, Adıyaman`da doğdu. Genç yaşta İstanbul`a geldi. Askerdeyken yazdığı "Tanrım Beni Baştan Yarat" şiiri daha sonra Muzaffer Özpınar tarafından bestelendi ve Emel Sayın`ın parçayı okumasıyla birlikte Ali Tekintüre de tanınmaya başladı. 1978 yılında Dilek Taşı sinema filmi için sözlerini yazdığı Dilek Taşı şarkısı Gülden Karaböcek'e şöhretin kapılarını açmıştır. Hemen ardından sözlerini yazdığı "Sürünüyorum" adlı şarkı ise stadlarda marş oldu. Orhan Gencebay, Ferdi Tayfur, Gülden Karaböcek, Müslüm Gürses, Bülent Ersoy gibi dönemin ikon isimleriyle çalışan Ali Tekintüre, birçok unutulmaz şarkıya imza attı. Dilek Taşı'ndan başka, 1985 yılında Duyar mısın Feryadımı adlı şarkının aynı adlı sinema filmi çekilmiştir. Yazdığı "Gitme" parçası 1987`nin en meşhur parçalarından biri oldu. Yaklaşık 1500 eseri, kaset ve CD`ler de okundu. Ayrıca 10 şiir kaseti vardır.

Bir süredir kanser tedavisi gören arabesk müzik sanatçısı Ali Tekintüre, 15 Aralık 2017'de 64 yaşında İstanbul'da ölmüştür. Cenazesi Şakirin Camii'nden alınarak 17 Aralık 2017'de Karacaahmet Mezarlığı'na defnedilmiştir.

Röportaj ölmeden önce Ali Mert Alan tarafından yapılmış ve bir çok sitede yayınlanmıştır. Ustaya saygı için röportaj sitemizde tekrar yayınlanmıştır.

Ali Tekintüre: Benim diye söylemiyor ama iyi sözler yazmışım.

Arabesk müziğinin gizli kahramanı Ali Tekintüre’yle yaşadığı semt Çengelköy’de buluştuk. Son derece mütevazı bir adam olan arabeskin yaşayan efsanesiyle yazmayı planladığı kitapları, müziğin ruhunu ve Müslüm Gürses’i konuştuk.

Ali Tekintüre ismi pek çoğunuz için bir anlam ifade etmeyebilir ama damar değil atardamar şarkıların sözlerinin yazarı, arabesk müziğinin isimsiz kahramanıdır. Yazdığı sözlerle arabesk müziğin temellerini atmış ve Türkiye’deki müzik piyasasına yön vermiştir. Öyle ki eğer,‘Senden Vazgeçmem’,  ‘Acı Gerçekler’, ‘Evlat’, ‘Canım Dediklerim’, ‘Güldür Yüzümü’, ‘Benim İçin Üzülme’, ‘ Kadehi Şişeyi Kırarım’, ‘Tanrım Beni Baştan Yarat’ gibi pek çoğu kült olmuş yaklaşık bin 500 şarkı sözünü, müziğimizin harcına katmasaydı bugün muhtemelen eksik hem de çok eksik olurduk. 1970’li yıllardan 90’lı yılların ortasına kadar kaleminden çıkanlarla müzik piyasasına damga vuran ve duygulara tercüman olan Ali Tekintüre’yle konuştuk.

İnsanlar sizi ‘eskimeyen şarkıların söz yazarı’olarak tanıyor ve neler yaptığınızı merak ediyorlar. Bu aralar neler yapıyorsunuz?

Şiirlere ara vermedim, yazıyorum ama şarkılar eskisi kadar kullanılmıyor. Daha doğrusu yenileri kullanılmıyor. Eski şarkılarım filmlerde, dizilerde, yeni albümlerde kullanılıyor. Bunun dışında telif hakları konusunda MESAM’da görev yapmıştım. Şu anda da sanatçı arkadaşlarımla beraber Müzik Yorumcuları Meslek Birliği’nde telif hakları için çalışıyoruz. Bu tip konularla da ilgileniyorum. Ben Çengelköy’de yaşıyorum. Günlerimi daha çok mahallemizde geçiriyorum. Eskisi kadar aktif olmasa da yine bu camianın içindeyim. Şarkılarımız, bizden daha çalışkan. Şarkılar dönüyor kendiliğinden ve 30-40 senelik olmasına rağmen kullanılıyor. Demek ki iyi şeyler yapmışız ki eserlerimiz zamanın içinde kaybolmadı.

Son dönemde yazdığınız şarkı sözlerini kimler okudu?  
Ahmet Kaya’ya benzeyen Mustafa adında bir kardeşimize ve Nevzat Soydan’a şarkı sözü verdim; onlar okudular.

Yazdığınız şarkılar herkesin bildiği şarkılar ama siz hep geri planda kaldınız.  Bu durum bilinçli bir tercih miydi?
Benim tercihim de var ama Türkiye’de sistem bu şekilde dönüyor. Bestecinin hatta söz yazarının ismi geçmişte hiç söylenmez, bilinmezdi. Bestecinin adı belirtilirdi ama sözleri kim yazmış umurlarında bile değildi. Bunu aşmak için çok mücadele ettik. Şu anda durum geçmişe göre daha iyi. Eğer mücadele etmeseydik ismimiz hiç anılmayacaktı.

TRİLYONLARCA ALACAĞIM VAR

Sizin yazdığınız şarkılar ve sizin döneminizde yazılan şarkılar eskimiyor. Ama 2000’li yıllardan sonra popüler olan şarkılar belli bir süre sonra unutuluyor. Bunu neye bağlıyorsunuz?
İnsanlar birtakım şeyleri zor elde ederse onun kıymeti olur. Şimdi her şey elinizin altında. İnsanlar işin kolayına kaçıyorlar; arayış yok, ruh zenginliği yok… Yani ‘sevgiyi’ anlatırken artık o derinliği yaşamıyor insanlar. Şimdi şarkı sözü yazanlarda işin kolayına kaçıyor. Kendileri ruhlarından bir şeyler katacaklarına, bizlerin yaptığı şarkıların sağından solundan alıyorlar. Bu kolaycılıkla iyi şarkı çıkar mı? Ancak günlük dinlersin, oynarsın. Şimdikiler hep oyun havası, ritim ya da dans müziği… Bu durumun etkilerini 20 sene sonra göreceğiz; kültür boşluğu olacak. Yaklaşık 10 senedir geleceğe taşınacak bir tane şarkı bulamazsınız.

Türkiye’de pek çok sanatçı sizin yazdığınız şarkı sözleriyle star oldu.
Tabii… Bakın Bülent Ersoy’un çıkışı benimledir; ‘Baharı Bekleyen Kumrular Gibi’, ‘Toprak Alsın Muradımı’ şarkılarıyla çıkış yaptı. İbrahim Tatlıses’in ilk okuduğu arabesk şarkı ‘Seni Yakacaklar’,  Gülden Karaböcek’in ‘Dilek Taşı’, ‘Sürünüyorum’, ‘Kırılsın Ellerim’ benimdir. İzzet Yıldızhan’ın tanınmasına vesile olan yine benim ‘Birisi’ adlı şarkımdır. Coşkun Sabah iyi bir besteci, iyi bir udidir ama çıkışı benim verdiğim şarkı sözleriyle olmuştur. Bunun gibi birçok sanatçı var sayabileceğim.

“Sanat camiasında vefa yoktur” denir.  Sizin şarkılarınızla şöhrete kavuşan ünlü isimlerle ilişkileriniz     nasıl devam etti? Vefalı davrandılar mı? 
Sanatçılarla fazla sıkı fıkı olmadım. Yani mümkün değil olmuyor; o vefa yok. Gördüklerinde saygı gösterirler ama onun haricinde başka bir şey bekleyemezsin. Hâlbuki bizim o insanlardan maneviden ziyade maddi alacağımız var. Telif haklarımız var. Şarkılarımızı her yerde söylüyorlar. Yanlarında götürdükleri enstrümana para veriyorlar ama bize vermiyorlar. E bizim de şarkılarımızı götürüyorsunuz, bizim haklarımız nerede?  Yıllar yılı bu böyle oldu… Benim ve arkadaşlarımın bazı kişilerden trilyonlarca alacağı var.

ALI TEKINTURE1

Peki, ünlü isimler arasında görüştükleriniz var mı?
Denk geldiğimde Orhan Gencebay’yla görüşüyorum. Diğerleriyle irtibatım yok; sadece görünce merhabalaşıyoruz.

Siz kimleri dinliyorsunuz?
Arabesque Project ve Fairuz Derin Bulut’u takip ediyorum. Bir de adını unuttum, hani aykırı bir çocuk var ya…çok şarkı sözüm var

Hayko Cepkin mi?
Evet, Hayko Cepkin’i beğeniyorum. Zaten bunların temelinde de biz varız. Hatta o popçuların bile temelinde olduğumuzu biliyorum. Güzel şeyler yapan insanlar var her zaman.

Henüz kimseyle paylaşmadığınız çok sayıda şiiriniz var. Bu şiirleri kitap olarak yayımlamayı düşünüyor musunuz?
İki kitap düşünüyorum ama çok vaktim yok. Bir türlü kafamı toplayıp başlayamıyorum. Birincisi ‘Tanrım Beni Baştan Yarat’, ‘İçiyorsam Sebebi Var’, ‘Kadehi Şişeyi Kırarım’, ‘Benim İçin Üzülme’ gibi herkesin bildiği eserlerin sözlerini ve okuyan kişilerin isimlerini yazmayı düşündüğüm, ‘100 Hit Eser.’ İkincisi de son 8-10 senedir yazdığım yeni şiirlerden oluşacak. Belki kafamın dolu olmasından belki de bıkkınlıktan henüz
yapamadım ama yapmak istiyorum.

Bu eserler arasında sizin için en özel olanları hangileri?
‘Evlat’, ‘Karanlık Çökünce Sokağınıza’ ve‘Mektupları Yırtıp Attım Diyelim’ i çok severim. Aslında birçoğu özel… Mesela  ‘Tanrım Beni Baştan Yarat’ var. İlk defa söylenmiş sözlerden bir tanesidir. Kendimin diye söylemiyorum ama iyi şeyler yazmışım. Bu Allah vergisi bir yetenek. Bazen ben de hayrete düşüyorum; “Ne kadar güzel, içeriği ne kadar dolu” diyebileceğim çok şarkı sözüm var.

MÜSLÜM’ÜN PARAYLA PULLA İŞİ OLMAZDI

Yazdığınız şarkıları en güzel Müslüm Gürses’in okuduğunu söylüyorsunuz. Dışarıdan bakıldığında rahmetli Müslüm Gürses’le aranızda özel bir bağ varmış gibi gözüküyor.  
Samimiyetimiz vardı ama sık sık görüştüğüm biri değildi. Müslüm kendi halinde bir adamdı. Hani “Allah adamı” derler ya öyle biriydi. Parayla pulla pek işi olmazdı. Şarkı okuma yeteneği süperdi. Onun gibi birinin geleceğini sanmıyorum. Artık duygu dünyası da değişti. Bazı şeyler çok kolay elde edilir hale geldi. Kolay elde edilen şeylerin kıymeti olmaz. Bundan sonra kolay kolay ne bizim gibi yazanlar gelir ne de öyle okuyanlar… Çünkü o zamanın, o ortamın içinde yoğrulmuş insanlardık biz. Bugün bilgisayarla, internetle yoğrulan insanın duygusundan fazla bir şey bekleyemezsin.

Röportaj: Ali Mert Alan

Fotoğraflar: Uygar Taylan

Bazı Müzik Eserleri

   • Tanrım Beni Baştan Yarat
   • Kadehi Şişeyi Kırarım
   • Gidecek Bir Gün (Aldanma Çocuksu Mahsun Yüzüne)
   • Dilek Taşı
   • Sürünüyorum
   • Kırılsın Ellerim
   • Duyar mısın Feryadımı
   • Ne Fayda
   • Anadan Ayrı
   • Baharı Bekleyen Kumrular Gibi
   • Toprak Alsın Muradımı
   • Köşe Kapmaca
   • Düşünürken
   • Senden Vazgeçmem
   • Birisi
   • Kaderi Ben mi Yarattım (Bir ümit ver)
   • Evlat
   • Aldana Aldana
   • Beklemek İbadet Kalmak Zulümdür
   • Gitme Yarim
   • Her Saat Başında
   • Tiryaki
   • Acı Gerçekler
   • Hepsi Geçer
   • Seni Yakacaklar
   • Canım Dediklerim
   • Benim İçin Üzülme
   • Elimde Fotoğrafın
   • Kahrolayım
   • Ümitlerim Bitince Gel
   • Gurbet Yolu
   • Akşamcı
   • Güldür Yüzümü
   • Tövbe Ettim
   • Aklı Yok
   • Bir Kadın Tanıdım
   • İkimizden Bir Kalmadı
   • Sevmez Olaydım
   • Hangimiz Sevmedik

Eserlerini Seslendiren Bazı Sanatçılar

Fairuz Derin Bulut, Bergen, Gülden Karaböcek, Neşe Karaböcek, Müslüm Gürses, Orhan Gencebay, Ferdi Tayfur, Bülent Ersoy, Emel Sayın, Zeki Müren, Adnan Şenses, İbrahim Tatlıses, Muazzez Ersoy, Emrah, Mahsun Kırmızıgül, Özcan Deniz, Cengiz Kurtoğlu, Ebru Gündeş, Sibel Can.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Comments

https://otuzsekiz.org/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!