Web Analytics Made Easy -
StatCounter
menu
Süpersonik Uçaklar 20 Yıl Aradan Sonra Tekrar Uçuşa Hazırlanıyor!
Süpersonik Uçaklar 20 Yıl Aradan Sonra Tekrar Uçuşa Hazırlanıyor!
Süpersonik uçaklar,New York'tan Londra'ya uçmak için gereken süreyi 7 saatten 3,5 saat gibi bir  süreyle yarıya indirdi, ancak bu tür uçaklar ..

United Airlines, Concorde’un kullanımdan kaldırılmasından yaklaşık 20 yıl sonra süpersonik yolcu uçuşlarının geri dönüşünü müjdeledi. 2029 yılına kadar ticari kullanım için yaklaşık 50 tane Boom Overture süpersonik jet satın alacağını açıkladı.

Süpersonik uçaklar, New York’tan Londra’ya uçmak için gereken süreyi 7 saatten 3,5 saat gibi bir  süreyle yarıya indirdi, ancak bu tür uçaklar, Concorde’un 2003’teki son uçuşunun ardından terk edildi. Uçağın yakıt tüketiminden dolayı biletleri çok pahalıydı ve bakım maliyetleri giderek artıyordu.

 

Ses hızını aşan uçuşlara süpersonik uçuşlar denir çünkü ses hızından daha hızlı hareket ederler. Bunu yapmak için uçağın, sürtünmeyi azaltması, ısıya dayanıklı, çok hafif olması gerekir. Yani verimli bir aerodinamik tasarıma sahip olması şarttır. Aynı zamanda da şok dalgalarının yarattığı türbülansın üstesinden gelmek için kayda değer bir itiş (motor) gücüne sahip olmalı ki ses bariyerini kırsın.

Ses bariyerini kırmak aynı zamanca Concorde’un en önemli dezavantajlarında birisidir. Jet motorlarının çık fazla yakıt tüketmesine sebep olur. Ancak Concorde uçuşlarının AR&GE’si devam ediyor. Boom adında yeni bir uçak tasarlanıyor. Bu yeni nesil Concorde’ta kalkış sesinin azaltılması, yakıt verimliliğinin arttırılması üzerine çalışmalar devam ediyor.

Colorado merkezli şirketin bir turbojet ve turbofan motoru arasında seçim yapması muhtemel. Bir turbojet, daha yüksek hızlarda hareket ederken tüm itişini egzoz gazından üretir. Bu arada bir turbofan motoru, itiş gücünün çoğunu fan kanatlarında hızlandırdığı hava miktarından alır. Bu havanın miktarı motorun “baypas oranını” tanımlar.

Daha yüksek baypas oranlı turbofan motorlar turbojetlere göre yakıt verimliliği daha fazladır. Daha düşük egzoz hızları onları daha sessiz hale getirir, ancak daha büyük olma eğilimindedirler, bu da süpersonik hızlarda daha yüksek sürtünmeye neden olur. Bu sürtünme fazlalığı, geçmişte uzun süreli süpersonik uçuş için turbo fanların verimliliğinden daha ağır basmıştır.

İyi bir karara varılırsa, mevcut itmeyi önemli ölçüde artırmak için ek yakıt enjekte eden ve askeri jetlerde yaygın olarak kullanılan bir art yakıcıya sahip düşük baypaslı bir turbofan olabilir. Böyle bir motor, başka bir süpersonik yolcu jeti olan Rus Tupelov Tu-144’ün erken üretim versiyonlarında kullanıldı, ancak süpersonik seyir sürdürmek için art yakıcılarını ateşlemeye devam etmesi gerektiğinden çok verimsizdi.

Tu-144’ün art yakıcısı ayrıca, düzenleyici güvenlik sınırlarını aşan 90 desibelde (kabaca bir saç kurutma makinesinin ürettiği ses) yüksek sesle uğuldayarak çok gürültülü bir kabine oluşturuyordu. Bu arada Concorde’un turbojetleri, yalnızca kalkışta ve ses bariyerini aşmak için art yakıcılara ihtiyaç duyuyordu, bu da yakıt ekonomisini iyileştiriyor ve süper seyir sırasında kabin gürültüsünü azaltıyordu.

Süpersonik Jet Gürültüsü ürettikleri gürültü nedeniyle süpersonik jetlerin alçak irtifadan uçmasına izin verilmiyor. Ancak bu kısıtlamalar rafine aerodinamik tasarımla kaldırılabilir. Örneğin, Nasa’nın X-59 QueSST programı üzerine yaptığı araştırmalar, kara ses patlamalarını Concorde’un 105 desibel patlamasından ziyade 75 desibelde gelen çok daha sessiz bir “patlIma sesiyle(motor ilk çalıştırıldığında çıkan ani ve yüksek ses)”a önemli ölçüde azaltabileceğini optimize edilmiştir.

Aerodinamiği doğru yapmak, daha iyi itme-ağırlık oranları sağlamak için modern, hafif kompozit malzemeler kullanma olasılığını az değil. Belki de kalkışta yanıcılara olan ihtiyacı ortadan kaldırabilir. 1970’lerden bu yana hesaplamalı akışkanlar dinamiği yazılımı ve diğer simülasyon programlarındaki önemli gelişmeler, bu tasarımların değerlendirilmesinde ve Boom’un seri üretim son tarihlerine göre sertifikalandırılmasında çok önemli olacaktır.

Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı Boom ayrıca uçağının yeşil kimlik bilgilerini de tanıtıyor. Birleşmiş anlaşmanın bir kısmı, güvenilir bir sürdürülebilir havacılık yakıtı arzının oluşturulmasında işbirlikçi gelişmeyi içeriyor. Bu, nihayetinde United’ın filosundaki diğer uçaklara ve şu anda fosil yakıt yanmasından kaynaklanan tüm küresel CO₂ emisyonlarının yaklaşık% 2.8’ini üreten bir bütün olarak sanayiye fayda sağlayacaktır.

1940’larda yapılan bir antlaşma havayollarını yüksek emisyonlara ve düşük düzenlemeye nasıl yönlendirdi? Sürdürülebilir havacılık yakıtları arasında yenilenebilir ve sürdürülebilir malzemeler kullanılarak üretilen biyoyakıtlar ve sentetik kerosen bulunur. Yaşam döngüsü co₂ emisyonlarında etkileyici bir% 80 azalma sıklıkla belirtilir. Buradaki anahtar kelime “yaşam döngüsü” dür; mutlaka motordan daha az zararlı emisyon anlamına gelmez.

Bu sürdürülebilir yakıtlar geleneksel jet yakıtı ile uyumludur, bu da havalimanı yakıt altyapısında veya motor tasarımında herhangi bir değişikliğe ihtiyaç duyulmayacağı anlamına gelir. Bu da alımlarında kritik bir faktördür. Ancak bu yakıtlar çok pahalıdır, çünkü bunları yapmak için gereken hammaddeler ölçekte mevcut değildir.

Halen kullanılmakta olan toplam sürdürülebilir havacılık yakıtı miktarı, havada harcanan toplam yakıtın sadece% 0,1’ini oluşturmaktadır. Projeksiyonlar, bu tür yakıtların ekonomik olarak uygulanabilir hale gelmesinden önce bunun% 1.4 ile% 3.7 arasında bir yere ulaşması gerektiğini tahmin ediyor.

Boom, uçağının 2029’da ücret ödeyen yolcuları taşımaya başladığı zamana kadar yakıt verimliliği zorluklarının üstesinden gelebileceği konusunda iyimser olunmalı. Bu ücretler yüksek olacak gibi görünüyor ve Boom koltuk başına £ 3.500 bir fiyat etiketi öngörüyor. 1996 Yılında British Airways, New York’tan Londra’ya gidiş–dönüş biletler için bugünkü fiyatlarla yaklaşık £ 5,350 – £ 8,800 ücret aldı.

Bu, Concorde’dan önceki gibi, Boom Overture’un lüks pazara yönelik göründüğü anlamına geliyor – işletme sınıfı yolcuların bile erişemeyeceği bir yer. Sadece şu anda özel jetle seyahat edenlerin uğrak yeri olması muhtemeldir, bu da Boom’un istikrarlı bir uçak üreticisi olduğu iddialarıyla cazip gelebilir.

Bu nedenle, süpersonik yolcu jetleri on yılın sonuna kadar gökyüzümüze geri dönebilirken, çoğumuzun onları deneyimlemeye en yakın olanı, karakteristik ses patlamalarını başımızın üstünde bıraktıkları zaman olacaktır. Bu yüzden, süpersonik yolcu jetleri on yılın sonunda gökyüzümüze geri dönebilecek olsa da, çoğumuz onları deneyimlemeye en yakın olduğumuz zaman, karakteristik ses patlamalarını başımızın üstünde saldıkları zaman olacak.

MERT USLUY

 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları