Web Analytics Made Easy -
StatCounter
Kayseri'liyim ben ama, Kayseri'nin Yabancısıyım-Özlem Şefika Aktuğ
Kayseri'liyim ben ama, Kayseri'nin Yabancısıyım-Özlem Şefika Aktuğ
Evet... Kayseri'de doğdum büyüdüm.. Çocukluğum ve gençliğimi eski sokaklarında bıraktım.. Ama sadece ARGINCIK sokaklarında... Annem Sahabiye'de doğduğumu söyler ama orası neresi hiç bilmem... Sadece ARGINCIK ve Çiftçievleri, bir de Erciyes Dağı manzarası bana Kayseri'ydi.

KAYSERİLİYİM BEN..

AMA KAYSERİ'NİN YABANCISI...

Evet... Kayseri'de doğdum büyüdüm.. Çocukluğum ve gençliğimi eski sokaklarında bıraktım.. Ama sadece ARGINCIK sokaklarında... Annem Sahabiye'de doğduğumu söyler ama orası neresi hiç bilmem... Sadece ARGINCIK ve Çiftçievleri, bir de Erciyes Dağı manzarası bana Kayseri'ydi..

Kendimi bildim bileli orda yaşadık.. Senede iki defa bayramlık almaya gittiğimiz çarşıyı hiç bilmem.. Nerde ne var hangi mahalle hangi sokak hiç anlatılmaz, tarif edilmezdi.. İsimlerini duyarım sadece.. Eskiden pek gezme kültürü yoktu.. Senede bir pikniğe gidilirdi, o da trenyolu arkası ya da Barsama..

Mesela hiç gitmedim daha, Sarımsaklı Barajı neresidir nasıl bir yerdir.. Kumalı havuzundan bahsederlerdi, gitmedim görmedim. Çarşı merkezde Gevher Nesibe Tıp Merkezi varmış.. Taaa yıllar sonra Kayseri ziyaretlerimde kendim gittim. #Hunat Medresesinde oturdum çay içtim.. Meğer çarşıda ne kadar çok tarih varmış.. Gördüğüm her tarihi mekanın tanıtım levhalarını okudum yürüdüğüm yerde.. Hastaneler nerdeymiş, resmî kurumlar neresiymiş, en küçük ayrıntıyı bile gözlemledim...

Argıncık'tan otobüse binip çarşıya gidene kadar geçtiğim tüm sokakların levhalarını okudum.. Hangi mahalle, hangi sokakmış.. "Hmm insanların muhabbet esnasında anlattıkları mahalle burasıymış" diyorum.. Kısa süreli de olsa memlekete her gelişimde , Kayseri'nin neresini ne kadar tanısam, neresini keşfetsem kâr bana diye düşünürüm..

Mesela insanlara soruyorum gezmek için nerelere gidebilirim diye "Burda öyle gezilecek biyer yok ki" cevabını alıyorum.. Aslında çok uzaklara gitmeye bile gerek yok, isteyene öyle güzellikler var ki... Evet Kayseriliyim ama Kayseri'nin yabancısı..

Ben hiçbir ilçesini bilmem.. Bünyan, Pınarbaşı, Develi, İncesu, Yeşilhisar vs.. Ve köylerini de bilmem.. İlçelerde ve köylerde görülmeye değer o kadar güzellikler vardır ki.. İlleki vardır. Yahyalı'da Karpuzbaşı şelalesi varmış mesela.. Kültepe, Kaniş, Karum... Sadece yollarda geçerken tabelasını okurum, oralara gidip görmeyi çok istemişimdir.. Ama gidemedim... Gitmediğimden de değil, büyüklerimiz götürmezdi işte... Oysa arabamız vardı... Durumumuz da iyiydi.. Ama gitmezdik... Yine Türkiye'nin en değerli Mimarı Mimar Sinan Kayseri Ağırnaslı.. Orda da yeraltı şehri varmış mesela... Uzak mı? Hayır değil, ama gidip görmedim.. Kayseri'de yaşadığım dönemlerde Sivas'ın köylerine, Nevşehir'in ilçelerine köylerine gittim.. Yolda giderken gördüğüm tüm tarihi kervansaraylar, sarnıçlar hep dikkatimi çekmiştir... Ama Kayseri'yi hâlâ bilmem..

Bünyan garajı derlerdi mesela, Doğu garajı, Belsin, İldem sıklıkla duyduğum yerlerdir... Bahsi geçen yerleri bilmem.. Yamula Barajı yıllardır gündemde, ama orayı bile görmedim.. Daha çoook yerler var ama aklıma gelmiyor şuan.. Bana yol tarif etseler bilmem.. Gidip görmedim görüp öğrenmedim.. İstedim ama olmadı.. Hatta üstüne bide " Gidipte ne yapacaksın?" dediler..

Maalesef yaşadığım memleketimin ilçelerini, köylerini mahallelerini tanımadım hiç.. Tanıyamadım.. Ha şunu da unutmadan ekleyim, haksızlık olmasın.. #ERCİYES ve TALAS Birkaç defa gittiğim en keyfe ve seyre değer yerlerdir ERCİYES ve #TALAS.. Kayseri hafızamın "tek" ve "en güzel ve özel" hatıralarıdır.. Erciyes'e giderken geçtiğimiz Hisarcık Hacılar bana göre çok güzel yerlerdi.. Keşke buralarda oturuyor olsaydık diye çok düşünmüşümdür..Erciyes ve Talas'a her gidişimde Kayseri'yi izlerim içime sine sine.. Sanırım o da bana yetti..

Velhasıl kelâm..

İnsan önce kendi memleketinin her karış toprağını tanımalı.. Sonradan inşa edilen mesire park alanları veya AVM ler değil; gerçek, doğal güzellikler ve tarihi mekanlar ziyaret edilmeli, gezip görülmelidir.. En azından tarihi öğrenmek, memleketin esas doğal güzelliklerini, zenginliklerini keşfetmek, insana daha çok haz ve keyif veriyor... Evet BEN KAYSERİLİYİM.. AMA KAYSERİNİN YABANCISI.. 25 senedir yaşadığım Antalya'da ilçeler de dahil neredeyse görmediğim yer kalmamışken, kendi memleketimi tanıyamamanın eksikliği içerisindeyim..

EVET.. KAYSERİNİN YABANCISIYIM.. AMA YİNE DE KAYSERİLİYİM.. İLLE DE KAYSERİLİYİM Her ne kadar sürç-ü lisan ettiysem affola..

Sağlıcakla kalın, mutlu kalın efendim

Özlem Şefika Aktuğ

Kayseri Medeniyeti sayfasına teşekkürler

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Comments

https://otuzsekiz.org/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!