Web Analytics Made Easy -
StatCounter
Hennig Brand Kimdir? Fosfor Elementini Keşfeden Simyacı Hakkında Bilgiler
Hennig Brand Kimdir? Fosfor Elementini Keşfeden Simyacı Hakkında Bilgiler
Hennig Brand, Alman tüccar, eczacı ve simyacıydı. Henning Brand hayatını idrardan altın elde etmeye vakfetmiş bu 17. yüzyıl simyacısı ..

Hennig Brand, Hamburg’da yaşayan ve çalışan bir Alman tüccar, eczacı ve simyacıydı. Henning Brand denilince aklımıza hemen bir şey gelmeyebilir ama hayatını idrardan altın elde etmeye vakfetmiş bu 17. yüzyıl simyacısı sayesinde hayatımızın en temel ihtiyaçlarından bazılarına kavuştuk.

1669’da Brand, baz metalleri altına dönüştürdüğüne inanılan bir madde olan “felsefe taşı”nı ararken, fosfor kimyasal elementini tesadüfen keşfetti.

İşinin ehli her simyacı gibi Brand’in de temel gayesi, cıva gibi baz metalleri altın gibi değerli cevherlere dönüştürmekti.

Felsefe Taşı denilen efsanevi öğeyi keşfedebilirse bunu olanaklı kılacağına inanıyordu. İlk deneylerinde su bazlı çözeltileri kullanan Brand, bir noktadan sonra idrar ile çalışmaya karar verdi ve bu sayede ilk büyük keşfini (yanlışlıkla da olsa) gerçekleştirdi.

Kimyacı ve bilim yazarı John Emsley’in en son yayınlanan NPR Planet Money podcastinde anlattığına göre idrar, 17. yüzyıl simyacıları için ciddi bir merak konusuydu.

Bunun kısmi sebebi altın renginde olmasıydı ama asıl sebebi her yerde ciddi miktarda bulunmasıydı: Herkes işiyordu ve haliyle Brand gibi simyacılar, idrara potansiyel bir altın madeni gözüyle bakıyorlardı. İdrar her yerdeydi ve tek yapmaları gereken bunu altına dönüştürmekti!

Brand, zamanının çoğunu idrarı farklı şekillerde pişirip kaynatarak geçirdi. Sıradışı bir şey olmasını bekliyordu. 1669’da bir gün yine idrarı pişirip kaynatırken tuhaf bir özüt elde etti.

Şaşkına dönen Brand, bu hafif parlak, yeşil özütün Felsefe Taşı olduğunu düşündü. Gerçekte ise fosfor elementini keşfetmişti. Bu kimyasal element, tüm canlıların hayatta kalabilmek için ihtiyaç duydukları şeydi.

Brand ne keşfettiğini tam anlamıyla anlamamış olsa da tüm Avrupa’yı dolaşıp bu gizemli, parlak idrar topunu sergilemekten geri durmadı. Kulağa ne kadar iğrenç gelirse gelsin bu keşif, dünyamızın daha iyi bir yer haline gelmesini sağlayacaktı:

Her gün kullandığımız diş macunu, gübre ve asitli içecekler gibi birçok ürün, fosfat olmadan üretilemezdi ve Henning Brand, idrar ile bu kadar uğraşmasaydı fosfatı keşfetmek belki hiç mümkün olmayacaktı.

İşte bilim diye buna denir!

Onur YÜRÜR

 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Comments

https://otuzsekiz.org/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!