Web Analytics Made Easy -
StatCounter
menu
Talas yollarında , Amerikan malı Packard Otomobil
Talas yollarında , Amerikan malı Packard Otomobil
"Babam 1938 yılında, sanırım dört bin liraya bu otomobili almıştı. Istanbul'un en güzel arabalarından biriydi .

Talas yollarında , Amerikan malı "PACKARD " marka lacivert renkli otomobil.

"Babam 1938 yılında, sanırım dört bin liraya bu otomobili almıştı. Istanbul'un en güzel arabalarından biriydi .

Mutat olduğu üzere her yaz Kayseri'ye gidiyorduk.Babam bu arabayı da Kayseri'ye götürmek istedi .Ancak İstanbul -Kayseri arasında doğru dürüst bir yol yoktu .Yollar toprak ,kıvrım kıvrım ve engebeliydi .Bu nedenle yaz gelince arabayı trenle Kayseri'ye götürdük ve Kayseri -Talas arasında bu arabayla gidip geldik.

1939 yılında İkinci Dünya Harbi çıkınca mevzuat gereği devlet bütün özel arabalara el koydu.Babama da ,bizim arabanın Birinci Ordu Komutanlığı emrine tahsis edildiğini, gerektiğinde el konacağını bildirdiler.

Bir süre sonra bir jip ile komutanın yaveri ve birkaç asker gelmiş, ve arabayı alıp götürmüşler.

Arabaya el konduktan iki gün sonra ,Birinci Ordu Komutanının emir subayı gelip babama bin veya bin beş yüz liralık bir çek vermiş. Babam da "bu para arabanın karşılığı değil, ayrıca, maden devletin bu arabaya ihtiyacı var ,feda olsun "demiş ve çeki kabul etmemiş.

Harp bittikten sonra Hükümet, arabasına el konan insanlara , ilk ithal edilen otomobilleri öncelikle satın alma hakkını verdi .Babam da bu haktan yararlanarak 1947 yılında 6.500 liraya 1946 model bir Ford araba satın aldı. "

Anlatan :Dr. Sait Molu.

Toprak Ağalığından Sanayiciliğe Molu Ailesi.

Mehmet Şahin

Alıntı:  Ali Peker

Foto Temsilidir.

Foto Temsilidir.

Packard, ABD merkezli eski bir lüks otomotiv şirketiydi. Şirket 1899-1958 yılları arasında otomobil üretmiştir.Şirket 1899 yılında James Ward Packard ile kardeşi William ve ortakları George Lewis Weiss tarafından Ohio Motor Car Company adıyla Warren'de kurulmuştur. Şirket ilk otomobilini 6 Kasım 1899 tarihinde üretmeye başladı.[1] Şirket 1903 yılında Henry Bourne Joy tarafından satın alındıktan sonra merkezi Detroit şehrine taşındı ve Packard Motor Car Company adını aldı. Şirket 1955 yılında Studebaker tarafından satın alındıktan sonra Studebaker-Packard Corporation çatısı altında faaliyet gösterdi. Packard markası ile üretim 1958 yılında sona erdi ve marka 1962 yılında tamamen feshedildi.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları