Sanatçının yapmış olduğu besteler hem Türkiye hem de dünyaca ünlü müzisyenler tarafından seslendirildi. Aşık Salihi neşe ve hüzün, mutluluk ve keder arasında dolaşan ince çizgideki macerasını ve sanatçının eser vücuda getirmesindeki zorlukları anlattı.

Roportaj: Gamze Erdoğan

Konyalı hallk aşığı Aşık Salihi’nin, 1980 yılında bestelediği ‘Dertlerim’ adlı eserinin telif hakkını 5 bin dolar karşılığında ABD’deki müzik şirketi Atlantic Recording Corparation satın aldı. Şirket sanatçısı Saigon’un, ‘Dont Do That’ adlı şarkısını Aşık Salihi’nin bestesine uyarlayacağı belirtildi. ‘Unutursun Diye’ başta olmak üzere 41 yılda 130’u aşkın beste yapan ve gerçek adı Halıl Yılmaz'dır.

Sanatçının yapmış olduğu besteler hem Türkiye hem de dünyaca  ünlü müzisyenler tarafından seslendirildi. Aşık Salihi neşe ve hüzün, mutluluk ve keder arasında dolaşan ince çizgideki macerasını ve sanatçının eser vücuda getirmesindeki zorlukları anlattı.

18 Mart 1949 Konya doğumlu olduğunu söyleyen Aşık Salihi,  “1920 yılında dedemin ölümü üzerine ninem Hadim’in Sazak köyünden iki eşeğin üzerinde Uluırmak Mahallesine geldi. Babam orada bahçede bekçilik yaptıktan sonra 1953’ün Eylül ayında Kovanağzı’ndan bağ satın aldı. Önce Havzan’da ilkokulu bitirdim sonra da annemin isteği üzerine şimdilerde Konya Lisesi olarak bilinen benim zamanımda Konya Erkek Lisesi’nde orta okula başladım ama orası zengin kesimin okuduğu okul olduğu için uyum sağlayamadım. Daha sonra Eski Garaj’ın orda Devrim Ortaokulunda eğitimime devam ettim. Sonra tekrar  annemin isteği üzerine Erkek Lisesine gittim ve eğitimimi tamamladım.” şeklinde konuştu.

“KOCA LİSEDE TEK SAZ ÇALAN BENDİM”

İlk sazı eline alış hikayesini de anlatan Aşık Salihi, “Musikiden kültür almam mümkün değildi. 1966’da yılında ekabir bir lisede okuyordum kiminin piyanosu kiminin kemanı vardı. Öğretmenim bana oğlum aramızda çeşit olsun sende saz çal deyince babam okul istediği için 35 liraya bir saz aldı bir tek koca lisede saz çalan bendim. İlk sazı elime alış hikayem böyle başladı. Babam bana “ Bak oğlum Ali Usta’nın oğlu çalgıcı oldu derler saz ile gündüz sokağa çıkarsan kafanı kırarım” diyordu. O devirde o kadar ciddi bir muhafazakarlık vardı ki perdeleri çekip gizli gizli çalgı çalıyorduk. Ben saz çalmayı kimseden öğrenmedim elime aldığım ilk gün çalmaya başladım” diye ifade etti.

“SEVDİĞİM  KIZ İÇİN TAM 35 ŞARKI BESTELEDİM”

İlk şarkısını orta son sınıfta Saliha adında bir kıza yazdığını belirten Aşık Salihi, “Asıl ismim Halil Yılmaz ama ben sevdiğim kızın adına uyması için Aşık Salihi adını aldım. Ben bu durum için şu sözü söylüyorum “Aslı olmasaydı Kerem yanmazdı, Saliha olmasa Salihi olmazdı.”Fakat aşık olduğum kız olan Saliha’nın da babası öldüğü için okumaya azmetmiş bir insandı  bende fakir bakırcı bir babanın oğluydum. Bizim zamanımızda ele güne karşı meselesi vardı. Muhafazakarlığın zirve yaptığı dönemlerdi elim eline değmedi ama sevdiğim kız için tam 35 şarkı besteledim. İlk şarkım onun adına yazdığım Saliha şarkısıdır. Ama ben Saliha’ya erişemiyordum. Kendi ailem bile beni dışladı akıllı adam aşık olmaz diyince bende onurlu bir insan olduğum için sevdiğim kıza laf ettirmedim ve fırıncı çırağı olarak işe başladım. Saliha gitti lise bitti. Benden o güne kadar yazdığım şarkıların bir kısmını 1966 yılında besteledim daha sonra 1967 yılında Aşıklar Bayramı’nda solist Yıldız Tezcan aldı ve 45’lik plakta Saliha şarkısını okudu ve şarkı Türkiye 3.seçildi. Saliha şarkısının arkasından Yıldız Tezcan, Sokakların Kadını diye film yapacağım bana bir şarkı yap diyince bende senaryoyu okudum ve filmdeki kadının sevgilisi gibi kendimi düşünüp 1968’de “Sokak Kadını” şarkısını yazdım. Şarkı öyle tuttu ki hala o şarkım gündemdedir.1969 yılında Unutursun Diye adlı eserimi Çetin Körükçü seslendirdi ve Altın Plak aldı. 1976 yılında Çıkma Karşıma adlı eserim Bedia Akartürk tarafından, 1979 Dayanılmaz Bir Çile Bu Allahım ve Sevilmeden Sevdim Yine Suçluyum şarkısı  1981 yılında Ayşe Tunalı  ve Hayri Şahin  tarafından okudu Altın plak ödülü aldılar. Ayrıca son yıllarda Muazzez Ersoy’da Unutursun Diye ve Dayanılmaz Bir Çile Allahım Şarkılarımı seslendirdi ve 3 milyon 100 bin satış elde etti” dedi.

 

Konyalı halk aşığı Aşık Salihi, “1980 yılında bestelediği ‘Dertlerim’ adlı eserinin telif hakkını 10 bin dolar karşılığında ABD’deki müzik şirketi Atlantic Recording Corparation satın alındı .

“AŞKIN A’SI ALLAH, Ş’Şİ ŞEVK, K’Sİ KUR’AN’DIR”

Sanatkar olunmaz sanatkar doğulur diyen Aşık Salihi , “Aşıklık geleneği bitti. Aşkın tanımı şöyledir A’sı Allah, Ş’şi Şevk, K’si Kur’an muhatabı insan anlamayan hayvandır.Nasıl ki delik demir çıktı mertlik bozuldu, nasıl ki tv geldi aşk bozuldu. Aşkın en büyük düşmanı televizyondur. Günümüzdeki telefonlar sayesinde sevdiğim kadına istediğim zaman istediğim kadar bakabiliyorum artık hasret bitti. Önceden mümkün değildi bir kızın remini cebine koyabilmek. Sizin nesliniz bana şu bestelerinizdeki mektup, resim vs. şeyleri kaldırın Selpak çıktı mendil mi kaldı mesaj ileti çıktı mektup mu kaldı diyor. Sevgiye bu kadar çabuk ulaşılan yerde sen nasıl hasretlik çekeceksin. Aşkın önemi kalmadı paran varsa aşkın var mesele bu noktaya geldi. Aşkı kaldırabilecek yürekler kalmadı” diye ifade etti.

 

1972 yılında Ankara’da bir evlilik yapan Aşık Salihi iki çocuğunun annesi tarafından terk edilince şöhreti ve müziği bırakıp 1974 tekrar Konya’ya  geldi. Annesinin isteği üzerine Emlak Bankasında memur olarak göreve başladı ve müdürlüğe kadar yükseldi.  Eserleri Yunanistan’dan Amerika’ya kadar her yerde okunan ünlü sanatkar şöhreti hiçbir zaman önemsemedi. Aşık Salihi çevresinde ve Türkiye’de sevilen ve sayılan biri olarak yaşamına  devam etmektedir. Zaman zamanda yeni eserler üretmektedir. Ünlü aşık 2006 yılında "Aşık Salihi (Hayatı ve Eserleri)" adlı bir otobiyografi eserini de kaleme aldı.

Gamze Erdoğan

Yıldız Tezan -Saliha

Aşık Salihi -Sokak Kadını

Yıldız Tezcan - Unutursun Diye

Ayşe Tunalı-Dayanılmaz bir çile bu Allahım

Çıkma Karşıma | Bedia Akartürk

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları