Web Analytics Made Easy -
StatCounter
menu
Kayseri Atatürk Stadyumun Yapılışı Planlanması
Kayseri Atatürk Stadyumun Yapılışı Planlanması
Atatürk Stadının Planlanması ve Yapılışı Belediye Başkanı Av. Emin Molu tarafından yaptırılan Oelsner – Kemal Ahmet Arü 1945 imar planlarında, Sivas caddesi – M.K.P. Bulvarı kesişimi şehrin doğu yönündeki en dış noktası idi ve buradaki eski stadyum alanı, spor tesisleri alanı olarak planlanmıştı.

Kayseri Atatürk Stadının Yapılışı ve Gelişmeleri

Atatürk Stadının Planlanması ve Yapılışı Belediye Başkanı Av. Emin Molu tarafından yaptırılan Oelsner – Kemal Ahmet Arü 1945 imar planlarında, Sivas caddesi – M.K.P. Bulvarı kesişimi şehrin doğu yönündeki en dış noktası idi ve buradaki eski stadyum alanı, spor tesisleri alanı olarak planlanmıştı.

Planlama alanı içerisinde kuzey- güney istikametinde yerleştirilmiş70x105 metre ebatlarında futbol sahasıve etrafında atletizm pisti bulunmaktaydı. O günün şartlarında burasının şimdiki anladığımız manada bir stadyumolarak düşünülüp önerilmediği, futbolsahasının batı istikametine bir kapalı tribün, doğu istikametine ise 6 sıralıbir açık tribün gösterilmesinden anlaşılmaktadır. 

Yine planlama alanı içerisinde futbol sahasının güneyinde biraçık yüzme havuzu ve bir kum havuzu,doğusunda ise 4 adet açık voleybol vebasketbol sahası ile bir adet tenis kortu, kulüp ve soyunma binası ile idaribinalar şeklinde gösterilmiştir.İmar planlarının 1945 yılında Belediye Meclisi ve Bayındırlık Bakanlığınca onaylanması ile birlikte, belkide eş zamanlı olarak sürdürülen çalışmalar doğrultusunda planlanan alanınistimlâk çalışmalarına aynı yıl içerisinde başlanmış, zaman zaman duraksamalar olmakla birlikte kamulaştırmaişlemleri 1955 yılına kadar sürmüştür.

Stadyumun temel atma töreni 29Ekim 1956’da, kapalı tribünlerin temelatma töreni ise 19 Mayıs 1959 tarihinde gerçekleştirilmiştir. Stadyumunaçılışı 19 Mayıs 1964 tarihinde yapılmıştır. İnşaatın tamamı yaklaşık 8 yılsürmüştür. Tribün inşaatlarının sürdüğü 1960 yılından itibaren toprak futbolsahasında futbol karşılaşmaları oynanmaya başlanmıştır. Bu stadyumda ilkoynanan futbol müsabakası, 4 Aralık1960 Pazar günü Sümerspor ile Havagücü takımları arasında 1–1 beraberlikle sonuçlanmıştır. 

1991 yılına kadar bu şekilde hizmet veren stadyumun seyirci kapasitesinin artırılması amacıyla 1991 yılından itibaren ilave tribün inşaatlarınabaşlandı. 1996 yılına kadar devam edençalışmalarda açık tribünle, kale arkasıtribünleri betonarme olarak büyütülerek seyirci kapasitesi 27.500 kişiye çıkartıldı. 2001 yılında yapılan protokolle 10 yıllığına Büyükşehir Belediyesinekiraya verilen stadyumun 2004 yılındaprotokol ve basın tribünlerine ilave yapıldı.

Spor salonunun yapılış hikâyesiise oldukça ilginçtir. Beden TerbiyesiGenel Müdürlüğü’nün Türk güreşinin gelişmesi amacıyla 1962 yılındaSamsun’a yaptırmayı planladığı sporsalonunda arsa problemi çıkması üzerine, Kayseri’ye kaydırılmış, aynı yılspor salonu inşaatına başlanmıştı. 29Nisan 1967 tarihinde resmi açılışı yapılarak hizmete sunuldu. 

Atatürk Stadyumu’nun çevresindeki alana, 1979 yılında 1000 seyircikapasiteli çim yüzeyli dış futbol sahası,1982 yılında 750 seyirci kapasiteli Aydemir Doğan Kapalı Yüzme Havuzu,1994 yılında 750 seyirci kapasiteli İbrahim Bamyacıoğlu Kapalı Spor Salonları yapılarak hizmete açılmıştır.

Atatürk Stadyumu’nun kuzey –batı köşesindeki İl Gençlik ve SporMüdürlüğü idare binasının yapılış yılıda 1965’tir.

Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü ile Kayserispor Kulübü 18.01.2001tarihinde Atatürk Stadyumu’nun ve dış sahanın kullanımı ile ilgili bir protokolyapmıştı. Bu protokol ile Kayserispor, mevcut stadyumun bakım, onarımı ve tribünlerin üzerinin kapatılması gibi bir takım yükümlülüklerin karşılığında SivasCaddesi tarafındaki tribünlerin altına dükkânlar yaptırıp, kiraya vermek ve dışsahada bir alışveriş merkezi yaptırmak, böylece Kayserispor’a kalıcı gelirler eldeetmek istiyordu. Kira süresi 49 yıl olmakla birlikte 2004 yılına gelindiğinde busözleşme doğrultusunda herhangi bir çalışma yapılamamış, böyle bir yatırımı daKayserispor kulübünün gerçekleştiremeyeceği anlaşılmıştı. 

2004 yılının Temmuz ayında yapılan yeni bir sözleşme ile Kayserispor tümyükümlülüklerini Kayseri Büyükşehir Belediyesi’ne devretti, sözleşme süresi de10 yıla indirildi.

Kayseri Büyükşehir Belediyesinde 2004 yılı içerisinde bu sözleşmeden doğan yatırımların yerine getirilmesi amacıyla yapılan çalışmalarda, projeler, keşifler hazırlanmış ve yapılacak düzenlemelerle ilgili değerlendirmeler yapılmıştı.Bu değerlendirmeler neticesinde 1950’lerden itibaren yapımı gerçekleştirilenAtatürk Stadyumu’nun gerek yapısal durumu, gerekse çevre şartları itibari ilebüyük bir yatırıma imkân vermediği anlaşıldı. 1991’den itibaren yapılmış olanilave tribünler eski taş yapının üzerine oturtularak, kaba inşaat olarak bırakılmıştıve yapı bir çirkinlik abidesi olarak şehrin merkezinde durmaktaydı. 

Daha sonra yapılmış olan kapalı spor salonu, kapalı yüzme havuzu ve diğertesislerde yapım aşamasında hiçbir çevresel yerleşim kriteri gözetilmemiş, adetanerede boş bir alan bulunmuşsa yetersiz ödeneklerle, zamanı geçmiş tip projelerle tesisler gelişi güzel bir şekilde yerleştirilmişti. Şehrin bu en merkezi bölgesinde haftada veya 15 günde bir gerçekleştirilen bir futbol karşılaşması dışındaçok fazla bir etkinliğe rastlamak mümkün değildi. Geceleri bu alandan geçmekisteyen insanların güvenliklerinde de ciddi problemler söz konusu idi. 2003 yılınakadar Kayseri şehrinin merkezindeki bu alan dikenli tellerle çevrilmiş vaziyetteydi ve bu görüntü hiç kimseyi rahatsız etmiyordu. Aynı yıl Büyükşehir Belediyesiizinsiz bir operasyonla bu telleri kestirip kaldırdığında iki kurum arasında ciddibir gerilim yaşanmıştı.

Yeni Spor Kompleksi Fikrinin Doğuşu

Bu durumdaki mevcut bir yapının üzerine büyük yatırımlar yapmanın doğruolmadığı düşüncesinden hareketle, Büyükşehir Belediyesi yönetiminde, başka biryerde yeni bir stadyum yapılsa, bu arsanın değerlendirilmesi söz konusu olabilirmi şeklinde bir fikir gelişti. Bu düşüncenin Büyükşehir Belediye Başkanı MehmetÖzhaseki tarafından zamanın Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay’lapaylaşılması sonucunda sıcak mesajlar alınması üzerine karşılıklı protokol çalışmalarına başlandı. Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ndeki kadrosundan olupyeni fikirlere ve icraatlara açık bir yönetici idi.

İki tarafın protokol görüşmelerine başladıklarında her ne kadar mevcut stadarsası karşılığında yeni bir stadyumun yapılması söz konusu idiyse de, Gençlik veSpor Genel Müdürlüğü, eski stadyum arsası içerisinde bulunan eski, yıpranmış,dökülmüş vaziyette olan düşük standartlı her tesisi karşılığında en yüksek standartlara sahip çok büyük tesisler talep ediyor, karşılanmasının mümkün olmadığını düşündüğü isteklerde bulunuyordu. Bu durum Ankara’daki Gençlik ve SporGenel Müdürlüğü elamanlarının Kayseri’ye yüksek standartlı tesisler kazandırma azminden kaynaklanmıyordu. Bu güne kadar asla böyle bir organizasyonuntarafı olmamış, en ufak bir sorumluluk alma yeteneği gelişmemiş insanların birinci amacı, karşılanamaz talepler sonucunda Kayseri Büyükşehir  Belediyesi’ningerçekleştirmek istediği bu girişimden vazgeçmesini sağlamaktı.

Zaten bu düşüncelerini Kayseri’ye ilk gelişlerinde açıkça söylemişler, Büyükşehir Belediyesinin görüşmeleri yürüten yetkilisinin odasına ilk girişlerinde memurların bu tür işlere alet edilmemesini bir protokol yapılacaksa direkt Bakanla işi halletmek gerektiğini açıkça ifade etmişlerdi.
Uzun ve gergin geçen protokol hazırlama çalışmaları zaman zaman kopmanoktasına geldi. Eski stadyum alanı içerisinde 12,5x25 metre boyutlarında yarıolimpik bakımsız bir kapalı yüzme havuzu vardı ve Genel Müdürlük elemanlarıbunun karşılığında, Uluslararası standartlara uygun tam olimpik 1500 kişi seyircikapasiteli bir yüzme havuzu istiyorlardı. Tam olimpik yüzme havuzu 25x50 metre boyutlarında olması nedeni ile yarı olimpik yüzme havuzunun iki katı değil,tam dört katı büyüklüğünde bir tesisti ve Türkiye’de sadece birkaç ilde bulunmakta idi.
Yapılacak tüm tesislerin Kayseri açısından bir kazanım olacağını düşünenBüyükşehir Belediyesi, Genel Müdürlükçe istenilen 10 tesisin tamamının yapımını da kabul etti. Yatırımlarla ilgili protokol 29 Temmuz 2005 tarihinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve o zamanki Dışişleri Bakanı ve Kayseri Milletvekili Sayın Abdullah Gül’ünde katılımı ile Kayseri Hilton Otelde düzenlenen birtörenle imzalandı.
Protokolde, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğüne ait Gavremoğlu mahallesindeki 74.639 m2’lik taşınmaz karşılığında Kayseri Büyükşehir Belediyesi şu 10 tesisi yapmayı kabul ve taahhüt ediyordu.

- UEFA kriterlerine uygun en az 33.000 kişilik stadyum,

- IAAF (Uluslararası Atletizm Federasyonu) standartlarına uygun A1 tipi(1500 seyircili) tribünü olan sentetik yüzeyli müstakil atletizm pisti,

- Kayseri Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ihtiyaçlarını karşılayacak düzeyde enaz 3 katlı idare binası,

- Bir adet 1000 seyircili hentbol, basketbol ve voleybol sporlarının uluslararası standartlarda yapılmasına uygun spor salonu,

- 1 Adet 500 seyircili hentbol, basketbol ve voleybol sporlarının ulusal müsabakalarda kullanılmasına uygun spor salonu,

- 1 Adet Uluslararası standartlara uygun, seyircili, olimpik kapalı yüzme havuzu,

- Mülkiyeti Büyükşehir Belediyesi’ne ait Kocasinan İlçesi PervaneMahallesi’ndeki, 17.190 m2’lik taşınmaz üzerinde yapılmakta olan 7.200 kişilik Kongre ve Spor Salonu,

- 1 adet tribünü ve soyunma odası olan Uluslararası ölçülerde çim yüzeylifutbol sahası,- 2 adet Uluslararası ölçülerde toprak yüzeyli (Tribünü ve soyunma odalarıolan) futbol sahası. 

Kaynak: Kayseri'nin İmarı ve Mekansal Gelişimi -Kemalettin Tekinsoy - Kayseri Büyükşehir Belediyesi Yayınları-2011

Eski stad ve kapalı spor salonu yıkılmadan hemen önce

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları