Web Analytics Made Easy -
StatCounter
Ali Dağı (Asib Dağı)
Ali Dağı (Asib Dağı)
"Ali Dağı isminin nerden geldiği konusu tartışmalıdır. Onun bu ismi, büyük bir ihtimalle bugün Kırgızistan'da bulunan tarihi Talas şehrinden buraya göçen Türklerin eski şehirlerindeki dağların ismini vermiş olduğu düşünülebilir.

ALİ DAĞI (ASİB DAĞI ).

"Ali Dağı isminin nerden geldiği konusu tartışmalıdır. Onun bu ismi, büyük bir ihtimalle bugün Kırgızistan'da bulunan tarihi Talas şehrinden buraya göçen Türklerin eski şehirlerindeki dağların ismini vermiş olduğu düşünülebilir. Zira bugün de Kırgızistan'daki Talas bitişiğinde Aladağlar bulunmakta olup bu isim burada Ali Dağı (Hz. Ali 'yi hatırlatması ile de ) olmuştur.

13.yy. da meşhur mutasavvıf Mevlana'nın hocası Seyyid Burhanettin Hazretlerinin Ali Dağı'na çıkarak inzivaya çekildiğini Menâkübü'l ârifin haber vermektedir .

1277 yılında Kayseri'ye bir sefer yapan Mısır Türk Memluklu Sultanı Baybars'ın yanında bulunan tarihçi İbn Abduzzahir, ordunun Salkuma (Gürpınar ) Köyü' ne geldiklerinde, bu köyün batısında ASİB Dağı bulunduğunu ve bu dağda meşhur şair İmrülkays'ın mezarının olduğunu kaydetmiştir.

Bu dağa ait ondan :

Ey komşumuz birçok şeyler oldu

ASİB burada oldukça ben de buradayım

....

Şiirini nakletmiştir.

Ali Dağı Talas'ta bulunan üç cemaat mensubunca da kutsal tanınırdı.

Ermeniler kendileri için kutsal olan Aziz Garabet ile özdeşleştirirler, Rumlar Bizans döneminin meşhur Kayseri Hristiyan Valisi (Metropoliti ) Aziz Basileios 'u burada anarlardı.

Nitekim 19.yy. da bu dağda (yukarıdaki üç tepe arasındaki düzlüğe ) Rumlar tarafından bir manastır ve bir su mahzeni inşa edilmiştir ."

Kayseri Ansiklopedisi.

Ali Dağı maddesi .

Madde yazarı :Mehmet Çayırdağ.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Comments

https://otuzsekiz.org/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!